Globální kompatibilita je klíčovým faktorem v závodu CBDC

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

CBDC budou muset být mezinárodně interoperabilní, aby se staly globálně přijatelnými, říká expert z Hongkongské univerzity.

Podle Douglase Arnera, ředitele Asijského institutu mezinárodního finančního práva na Hongkongské univerzitě, se mezinárodní interoperabilita stane základním kamenem v závodu CBDC.

Ve své přednášce Arner tvrdí, že propojení mezi různými globálními ekonomickými systémy se stane „jednou z největších výzev – a jednou z největších příležitostí“, jelikož se do CBDC zapojuje čím dál více zemí po celém světě.

Podle názoru Arnera má čínský finanční systém již určité předpoklady pro přeshraniční přijetí nadcházejícího projektu digitálního jüanu. A to především díky výměnným liniím renminbi, které Čína v posledních několika letech zřídila s desítkami zemí po celém světě:

„Pokud nyní uvažujeme o čínském návrhu [CBDC], jsme do značné míry omezeni na fungování v rámci fyzických a elektronických hranic. Ale můžeme si představit, v kontextu těchto elektronických hranic, pokud člověk integruje systém se swapovými linkami RMB, které jsou zapojeny v řadě různých zemích, že tento druh elektronické RMB lze rozšířit i dál.“

USA, EU a Čína jsou připraveny mít největší dopad

Kromě toho Arner nastínil tři finanční instituce, které se zdají mít největší vliv na zintenzivnění závodu CBDC. Patří mezi ně Americký FED, Čínská lidová banka a Evropská centrální banka.

“To jsou jedinečné instituce. To, co může Kanada nebo Švédsko nebo Spojené království nebo Singapur, Austrálie nebo Saúdská Arábie udělat, je opravdu zajímavé a pěkné, ale zbytek světa to potenciálně nepřijme v souvislosti s rozsáhlými ekonomickými nebo finančními transakcemi.“ 

Arnern dospěl k závěru, že „určitě existuje prvek potenciální geopolitické (ne nutně konkurence) alternativy nebo dokonce fragmentace do budoucna.“

Závěr

Centrální banky rozvíjejících se ekonomik pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti. Centrální banky vyspělých ekonomik se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům a zároveň využít novou technologii ve svůj vlastní prospěch. Ať je motivace jakákoliv, CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn. Každá instituce si je navíc vědoma, že prvenství v této oblasti zemi zajistí značnou strategickou výhodu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img