Forbes: TOP 15 blockchainových společností

5
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Blockchain vznikl za účelem přesunu bitcoinů z bodu A do bodu B. Možnosti této technologie jsou však mnohem rozsáhlejší. A právě proto ji využívá čím dál více  společností ke sledování a pohybu libovolného počtu aktiv po celém světě stejně jednoduše, jako je např. odesílání e-mailů. 

V tomto článku vám tedy představíme 15 největších společností podle časopisu Forbes, řazených dle abecedy ze seznamu “Blockchain 50“, které využívají technologii blockchainu k urychlení obchodních procesů, zvýšení transparentnosti a potenciální úspoře miliard dolarů. Aby se podnik kvalifikoval v tomto seznamu musí generovat výnosy nejméně 1 miliardu dolarů ročně nebo musí mít hodnotu minimálně 1 miliardu dolarů.

Blockchain 50 obsahuje velké spektrum podniků, které na první pohled nemusí mít vůbec nic společného. Vypořádání německých vládních dluhopisů, ověření původu diamantů v Africe, přinášení likvidity malému dodavateli posuvných sprchových dveří v čínském Zhongshanu a mnoho dalších.

Amazon

Seattle, Washington

Platforma Amazon Web Services nabízí blockchainové nástroje pro společnosti, které nechtějí budovat své vlastní. V Austrálii např. použila společnost Nestlé blockchainový produkt Amazonu ke spuštění své nové značky kávy „Chain of Origin“, kde se zákazníci mohou podívat na dodavatelský řetězec kávy. Naskenují QR kód a zjistí, na které malé farmě byla káva pěstována a kde byla následně pražena. Mezi další klienty blockchainu Amazonu patří Sony Music Japan, BMW, Accenture a jihokorejský řemeslný pivovar Jinju Beer.

Ant Financial

Hangzhou, Čína

Jeho finanční platforma s názvem Duo-Chain nabídla 1,5 miliard dolarů v rychlých půjčkách a dalších transakcích pro dodavatele s omezenou hotovostí, jako je Sichuan’s GuanYong Computer a další. Ant používá svůj vlastní proprietární blockchain k ověření pohledávek a provádění plateb.

Anthem

Indianapolis, Indiana

Na konci roku 2019 začala zdravotní pojišťovna zavádět funkci využívající blockchain, která umožňuje pacientům bezpečný přístup a sdílení jejich lékařských údajů. V příštích dvou až třech letech k tomuto projektu získá přístup všech 40 milionů členů.

Aon

Londýn, Anglie

Kromě zprostředkování politiky za 255 milionů dolarů chránící Coinbase před ztrátami z hackerství buduje Aon blockchainovou platformu pro urychlení pojišťovacích operací. Vytvoření nové zajistné smlouvy – kde si pojišťovny kupují vlastní pojištění k zajištění rizika – je neohrabané, přičemž pojišťovny používají k odesílání a přijímání nabídek různé systémy. Aon buduje sdílenou platformu, kde mohou velcí zajistitelé pracovat na stejném systému. Everest Re a RenaissanceRe se zatím přihlásily k testování a pomohly navrhnout tento projekt.

Baidu

Peking, Čína

Vyhledávací gigant Baidu využívá blockchain už nějaký ten čas. Jedna z jeho přidružených společností Duxiaoman Financial vybudovala počátkem roku 2018 psí verzi Cryptokitties, která umožňuje milionům Číňanů adoptovat roztomilé digitální štěňata, z nichž každé je na blockchainu „živé“. Další služba Duxiaoman nabízí studentské půjčky, ale finanční prostředky jsou vyplaceny až poté, co je technologie použita k ověření známek. V samotném Baidu existuje také řada projektů, včetně XuperChain, který využívá umělou inteligenci k analýze obvinění z porušení autorských práv a zkracuje dobu potřebnou k vynesení rozsudku ze tří měsíců na jeden týden.

Bitfury

Amsterdam, Nizozemsko

Bitfury je předním poskytovatelem zabezpečení a infrastruktury pro blockchain Bitcoinu. Kromě jeho zabezpečení společnost také navrhuje a vyrábí inovativní hardware, který udržuje kryptoměny a blockchainy v bezpečí.

Výrobce zařízení také přizpůsobil bitcoinový blockchain, aby si klienti mohli vytvářet své vlastní aplikace. Například absolventi dubajské Synergy University mohou pomocí blockchainu Exonum ověřit své vzdělání pro potenciální zaměstnavatele.

BMW

Mnichov, Německo

Luxusní automobilka má v současné době pilotní program pro dodavatele v Evropě, Mexiku a USA a pomocí blockchainu sleduje materiály, komponenty a díly v celém dodavatelském řetězci. BMW je také členem iniciativy Mobile Open Blockchain Initiative (MOBI), kterou tvoří konsorcium výrobců automobilů, včetně společností Honda a Ford. V červenci 2019 společnost Mobi uvedla na trh první standard identity blockchainového vozidla v automobilovém průmyslu, který dává novým automobilům digitální identitu. Tato technologie by mohla nakonec sledovat události po celou dobu životnosti automobilu a mohla by být použita k připojení vozidel ke sdílení informací, rychlosti, polohy, směru jízdy, brzdění a dokonce i záměru řidiče (například změna jízdního pruhu).

Broadridge

New York City, New York

Loni v létě získala společnost ADP spinoff Broadridge blockchainový software vytvořený společností poskytující finanční služby Northern Trust, jehož cílem je řídit celý životní cyklus investic do soukromého kapitálu. Tento nástroj automatizuje manuální funkce, jako je správa právních dohod, a zefektivňuje proces shromažďování dat a komunikaci s investory. V současné době je k dispozici pro fondy se sídlem na Guernsey a ve státě Delaware. Ve druhé polovině roku 2020 má Broadridge v plánu zahájit provozování dvoustranných dohod o zpětném odkupu (repo) na blockchainu.

Cargill

Wayzata, Minnesota

Tato americká společnost spustila v roce 2019 platformu open source s názvem Splinter, jež je zaměřena na soukromí a umožňuje členům jejího rozsáhlého dodavatelského řetězce používat ke komunikaci a transakce distribuované aplikace. Aplikace jsou rozsáhlé a dotýkají se všech aspektů obchodních transakcí společnosti. Cargill začal testovat Hyperledger Sawtooth společnosti Intel před Dnem díkůvzdání 2017, aby sledoval převoz krůt z farmy do supermarketu, a také dříve pomáhal budovat přizpůsobený blockchain s názvem Hyperledger Grid.

Čínská stavební banka

Šanghaj, Čína

Druhá největší banka na světě má v provozu devět blockchainových projektů, včetně jednoho, který pomáhá sledovat původ léčiv, druhého, který sleduje uhlíkové emise, a třetího, který ukazuje, jak je nakládáno s vládními granty. Společnost propojuje až 60 finančních institucí, včetně Poštovní spořitelny v Číně, Bank of Shanghai, Bank of Communications a 3 000 výrobců a obchodních společností zabývající se dovozem a vývozem. Dnes si exportér vázaný na hotovost a čekající na potvrzení může během několika minut vzít půjčku sdílením záznamu o budoucích pohledávkách na blockchainu.

Citigroup

New York City, New York

Citi nedávno digitálně vydala svůj první akreditiv pomocí blockchainu Komgo zaměřeného na obchodní finance. Citi také spolupracuje s Goldman Sachs a 13 dalšími obchodními firmami na automatizaci párování a odsouhlasování derivátových kontraktů na swapy s využitím blockchainu Axcore Axcore. Citi doufá, že přesunutím celého pracovního toku do blockchainu sníží chyby, provozní náklady a minimalizuje spory při oceňování aktiv.

Coinbase

San Francisco, Kalifornie

Osm let po svém zahájení otevřela společnost Coinbase 35 milionů účtů a předsedá aktivům v hodnotě 21 miliard dolarů. Tato kryptoměnová burza dodržujte předpisy a obsluhujte institucionální investory, penzijní fondy, nadace i drobné investory. V únoru 2020 společnost Coinbase oznámila, že získala oprávnění od společnosti Visa vydávat vlastní kreditní karty.

Credit Suisse

Curych, Švýcarsko

Tento švýcarský bankovní gigant investuje do blockchainu od roku 2015, kdy se stal zakládajícím členem blockchainového konsorcia R3. Nyní pracuje s mateřskou společností na bitcoinové burze itBit, aby vypořádala akciové cenné papíry uvedené v USA pomocí blockchainu. Další blockchainové partnerství s Deutsche Börse zkrátilo dobu vypořádání vládních a podnikových dluhopisů na jeden den.

Daimler

Stuttgart, Německo

Německý automobilový gigant participoval na mnoha pilotních projektech blockchainu. Jeden z těchto projektů např. poskytuje transparentnost ohledně emisí CO2. Firma rovněž využívá technologii blockchain ke sledování kontraktů v dodavatelském řetězci prostřednictvím dceřiné společnosti Mercedes-Benz.

De Beers

Londýn, Anglie

Konec krvavých diamantů? De Beers je společnost, která se specializuje na těžbu diamantů a jejich následný prodej. V roce 2019 spustili vlastní platformu pro sledování end-to-end s názvem Tracr, která umožňuje identifikaci a sledování všech diamantů při jejich přesunu z dolu do obchodu.

Závěr

Blockchainová řešení se implementují v různých odvětvích po celém světě. Díky zavádění nejmodernějších technologií se může nejenže zlepšit transparentnost, ale také snížit náklady, zvýšit efektivnost a narůst důvěra v dané odvětví. Není divu, že čím dál více společností tuto technologii budoucnosti využívá již dnes. Pokud vás zajímá dalších top 35 podniků, jako je např. Facebook, Google, ING Group, JP Morgan, Microsoft či Mastercard, můžete se o nich dočíst zde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img