Došlo k propadu trhů kvůli manipulaci?

4.6
(11)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Někteří analytici uvádějí, že k poklesu ceny BTC v sobotu 4. prosince 2021 částečně přispělo spuštění stop-lossů z pákových pozic, což vedlo k masivní likvidaci. Stop lossy mohly být důsledkem manipulace velryb na trhu, včetně manipulace pomocí tzv. stop huntingu, kterou lze pozorovat při pohledu do knih objednávek různých burz. Velryby se někdy tímto způsobem zapojují do manipulace s trhem, aby vypudily drobné obchodníky.

Obchodování s pákovým efektem je, když burza kryptoměn půjčí obchodníkovi finanční prostředky na vytvoření pozic. Obchodník může investovat 50 dolarů do BTC a půjčit si od burzy dalších 450 dolarů na obchodování. O obchodníkovi se pak říká, že přijal pákovou pozici. Pokud cena Bitcoinu klesne tak, že obchodník přijde o svůj počáteční vklad, burza 450 USD zlikviduje, aby zachovala svůj kapitál, a pozice obchodníka je ztracena.

Co je to stop hunting?

Manipulace s trhem může mít mnoho podob, od wash tradingu po stop hunting, whale wall spoofing a pump and dump schémata. Skutečnost, že trhy s kryptoměnami jsou z velké části neregulované, je činí náchylnými k manipulaci ze strany všelijakých subjektů.

Co je Wash trading

Wash trading je situace, kdy osoba nebo burza nakupuje a prodává kryptoměnu v rychlém sledu za sebou, aby nafoukla celkový zobchodovaný objem, což přitahuje pozornost investorů, jejichž následná aktivita vytváří další zavádějící chování cen.

Velryby někdy zadávají významné prodejní příkazy, aby ovlivnily ostatní investory k prodeji. Když pak cena kryptoměny v důsledku velkých výprodejů klesne, velryby své prodejní příkazy z knih objednávek (orderbook) odstraní a nakoupí další kryptoměny za nižší cenu. Tomuto postupu se říká whale wall spoofing.

Schémata pump and dump spočívají v tom, že se jednotlivci domlouvají na nákupu altcoinů s malou tržní kapitalizací a prodávají je, jakmile si získají od investorů pozornost.

Velryby mohou vytvořit řadu prodejních příkazů ke snížení ceny mince, spustit stop-loss (příkaz k nákupu nebo prodeji akcie, když dosáhne určité ceny, zadaný u makléře) pozice, které investoři nastavili, což způsobí automatický výprodej, který velrybám umožní aktivum znovu nakoupit, tentokrát levněji, což způsobí oživení trhu. Tento jev se nazývá stop-hunting a může být spojen s jakýmkoli typem manipulace velryb.

Způsoby, jak se vyhnout stop hunting

Důkazy o manipulaci pomocí metody stop hunting lze získat zkoumáním knih objednávek. Protože však knihy objednávek obsahují pomíjivé informace, je rozumné podívat se i na jiné údaje. Ověřte si údaje o aktivu v objednávkové knize z více než jednoho zdroje, například Coingecko nebo Coinmarketcap. Rozhodujte se pouze na základě historických trendů, nikoli krátkodobých pohybů. Decentralizované burzy obcházejí systém knihy objednávek, ale představují pro obchodníka jiná rizika.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Svůj dotaz můžete položit také na našem oficiální discord serveru KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: