Digitální měny by mohly nahradit bankovní účty, nízké úrokové sazby jsou zastaralé

5
(3)

Tak to je názor Massima Buonoma, odborníka OSN na blockchain, který dodal, že digitální měny, zejména digitální měny centrální banky (CBDC), by mohly brzy „úplně eliminovat potřebu bankovního účtu.”

Během online diskuse o budoucím globálním ekonomickém řádu po skončení koronaviru Buonomo uvedl, že banky a kreditní karty se již dlouho těšily duopolu v oblasti digitálních plateb, ale příchod digitálních měn znamená, že už uživatelé nadále nemusí využívat jejich služeb a mohou je jednoduše obejít.

Nízké (až záporné) úrokové sazby

Nízké úrokové sazby, vynucené centrálními bankami, které se tímto krokem snaží rozhýbat trh s půjčkami, mohou tento proces ještě urychlit, neboť tímto krokem de facto pobízejí vlastníky účtů, aby se porozhlédli jinde. Například Bank of England se aktivně snaží o přijetí negativních úrokových sazeb, takže by střadatelé měli platit bankám za to, že u nich budou mít uloženy své peníze. No a americký prezident Donald Trump nedávno záporné úrokové sazby označovat za “dárek”.

Podle Buonoma byly úrokové sazby posledním důvodem, proč držet své peníze na bankovních účtech. Nyní čelí riziku, že se tváří v tvář digitálním měnám, které úplně stejně snadno mohou zpracovávat elektronické platby, stanou zastaralými. Doslova řekl:

“Ti, kteří budou nejvíce trpět (s rozmachem digitálních měn), jsou společnosti zpracovávající kreditní karty a banky, protože v současném prostředí úrokových sazeb je jedinou výhodou, proč vůbec mít bankovní účet  skutečnost, že umožňuje digitální platby.”

Buonomo je rezidentním odborníkem OSN již téměř 10 let. Původně se zaměřoval na oblast fintech a později k tomu přidal blockchain a kryptoměny, takže dobře ví, o čem mluví. Během jeho funkčního období zahájila mezinárodní organizace řadu iniciativ souvisejících s digitálními měnami, jako je třeba možnost přispět UNICEF formou krypto darů.

Nespokojenost s bankami a karetními společnostmi

Během diskuse Buonomo dále řekl, že banky jsou i nadále zranitelné vůči hackerským útokům a společně se společnostmi vydávajícími kreditní karty zvyšují napětí a nespokojenost obyvatel účtováním transakčních poplatků.

“Naproti tomu digitální měny vám umožňují držet si své digitální peníze, umožňují vám platit účty, používat mobilní telefon bez kreditních karet, bez poplatků společnostem zpracovávajícím kreditní karty a bez poplatků bankám za převody peněz.“

Samozřejmě otázkou zůstává, jaký typ digitální měny by mohl nahradit všudypřítomný bankovní účet. V březnovém rozhovoru Buonomo tvrdil, že Bitcoin a Ethereum, dvě nejznámější kryptoměny, mají šanci stát se alternativami k fiatovým měnám.

V této čtvrteční diskusi však zaujal více odměřený postoj a řekl, že technická omezení (kdy mnoho blockchainů nemá požadovaný výkon) a důsledky pro soukromí (regulátoři požadují větší kontrolu nad systémem) znamenají, že většina veřejných blockchainů je pro národní digitální měnu široce nevhodná.

CBDC řešením?

Digitální měny, vydané centrální bankou (CBDC), by mohly být skutečnou alternativou, tvrdí Buonomo. Otázkou k diskusi zůstává, jestli by se centrální banky měly spolehnout na služby komerčních bank při rozdělování a distribuci peněz, nebo by se rozhodly pro radikálnější cestu a finanční prostředky by posílaly přímo jednotlivým občanům.

Tento jednostupňový model by byl “nejvíce ničivý” a stejně tak nejjednodušeji proveditelný. Centrální banky by mohly nasadit sofistikované systémy sociálního zabezpečení, které jsou v rozvinutém světě rozšířené, aby distribuovaly měnu „těm, kteří ji nejvíce potřebují“, jako jsou zdravotně postižení nebo nezaměstnaní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img