[Čtení na víkend] Bitcoin je jako filozofie, nebo ne?

3
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Je pro nás naprosto normální, že Bitcoin je předmětem zkoumání ajťáků, vědců a ekonomů. Jedná se koneckonců o software a měnu a vzhledem k jeho povaze se o něj budou muset začít zajímat i akademici. Přesto je pouze málo filozofů, kteří o něm něco napsali. Možná je na řadě otázka, proč by k něčemu vlastně spojení filozofie a Bitcoinu bylo.

Filozofie je podobná

Odpověď: Bitcoin má spoustu pohyblivých částí, z nichž žádná sama o sobě není nijak zvlášť nová. Kryptografie je běžně dostupná. Protokoly typu peer-to-peer dorazily dlouho před rokem 2008. A stejně tak i pojem proof-of-work. Ale teprve Bitcoin všechy tyto věci takto spojil.

Filozofie je podobná. Zatímco některé disciplíny se zaměřují na konkrétní předměty nebo nasazují pouze určité druhy dat, laboratorní nebo experimentální výsledky, výsledky průzkumů, formální nebo intuitivní modely, filozofie nemá v předmětu ani v základních datech vůbec žádné hranice. Filozofové se na všechno ptají a k posouzení odpovědí používají jakékoli důkazy, které najdou. Filozofie je všeobjímající, vrcholná interdisciplína.

Bitcoin se dobře spojuje s filozofií, protože každá z jeho složek spadá do oblasti filozofického výzkumu. Filozofové čerpají z jakýchkoli relevantních důkazů, a důkazy relevantní pro Bitcoin zahrnují psychologii, ekonomii, kryptografii a další. Ale ani psychologie, ani ekonomie, ani kryptografie a ani informatika sama o sobě neposkytuje hluboké pochopení systému jako celku. Pohled na Bitcoin z ptačí perspektivy je nutně filozofický.

Nejde jen o peníze, ale o změnu světa

Filozofie se často zabývá normativními otázkami – otázkami nejen o tom, co je, ale také otázkami, co by mělo nebo mohlo být, co je dobré nebo špatné, spravedlivé nebo nespravedlivé. Pokud chcete porozumět SHA-256 nebo UTXO, zeptejte se kryptografa nebo softwarového inženýra. Pokud chcete pochopit, jak peněžní nabídka souvisí s rychlostí a skutečnou kupní silou, zeptejte se ekonoma.

Pokud však chcete vědět, zda je finanční soukromí, které může Bitcoin poskytnout, dobré, nebo zda jeho dezinflační měnová politika podporuje spravedlnost nebo by vám měla poskytnout podporu, zeptejte se filozofa. I když filozof na vaše otázky neodpoví rozhodně, může vám pomoci najít a zvážit různé faktory.

Normativní uvažování není nečinné. Je to bijící srdce bitcoinové komunity. Zde je optimistická hypotéza: Bitcoineři chtějí víc než jen zbohatnout – chtějí také zlepšit svět. Ale je na tom svět lépe bez centralizovaných finančních institucí? Otázky, jako jsou tyto, jsou složité, disciplinární a normativní, jinými slovy – filozofické. A potřebujeme disciplinární nástroje filozofie, abychom porozuměli Bitcoinu a posoudili jeho slib.

Filozofie mixéru

Pokud jste přemýšleli o architektuře Bitcoinu, víte, že používá UTXO a ne účty, a možná jste slyšeli o mixérech, CoinJoin, CoinSwap a dalších technikách zvyšujících ochranu soukromí. Bitcoiny mohou podporovat finanční soukromí. Jaká je ale hodnota finančního soukromí? Jak se můžete mít lépe jen proto, že někdo neví, jak používáte své peníze? Filozofické uvažování zde nám může pomoci přejít od jednoduchých sloganů a ke skutečnému dotazu. Zvažte následující:

Závěr: Mixéry jsou dobré, protože zajišťují vaše finanční soukromí a finanční soukromí je dobré.

Jak to?

Za prvé: Existují věci, které byste svému lékaři řekli a které byste neřekli svým přátelům, a naopak.

Za druhé: Je zdravé mít odlišný vztah k různým lidem. Proč? Rozmanitost ve vztazích – přátelé, milenci, krajané, kolegové – je potěšením a jednou z věcí, díky nimž se život vyplatí žít.

Za třetí: To, co děláte s penězi, ukazuje, kým jste. Je potřeba vás znát, aby někdo mohl říct, za co utrácíte.

Za čtvrté: Ačkoli má Bitcoin veřejný blockchain, lze jej použít způsoby, které chrání finanční soukromí.

Tyto kroky můžeme dát dohromady, abychom dospěli k závěru, že používání mixéru je dobré. Umožňuje vám filtrovat. Zachovává cennou schopnost udržovat oddělené vztahy.

Závěr

Začali jsme úvahou, co má Bitcoin společného s filozofií. Možná je lepší otázka: jak bychom mohli vůbec přemýšlet o Bitcoinu, aniž bychom nesklouzli k filozofii?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

Bitcoineři chtějí víc než jen zbohatnout – jak jste na to prisla????me to hlava nejak nebere.

ppetr1

proc chteji lidi zbohatnou na akciich ???

spot_img