Crypto.com Chain – Infrastruktura pro využití kryptoměn v reálném světě

5
(3)

I přes dva roky dlouhý bear market se kryptoměny nadále vesele rozvíjí. Jednou z klíčových otázek prostoru je, jak propojit virtuální svět kryptoměn s tím reálným. O to se snaží projekt Crypto.com a tato iniciativa stojí za cenovým vzestupem CRO Tokenu. V následujících řádcích se podíváme, proč má tato mince u uživatelů krypta takový úspěch. 

Budování infrastruktury

Kryptoměny jsou často označovány za finanční systém 2.0. Každý finanční systém ovšem potřebuje kvalitní infrastrukturu, která umožní jeho snadné a uživatelsky příjemné používání.

Držení kryptoměn jako spekulativního druhu majetku sice může přinést zisky, ale rozhodně se nejedná o finální metu kryptoměn. Tou je vytvoření funkčního ekosystému, který nebude postaven na potřebě důvěry ve třetí strany.

To je dle vývojářů také hlavním úkolem ekosystému mince CRO. Tým společnosti Crypto.com chce vybudovat infrastrukturu pro interakci mezi zákazníky a podnikateli, která nebude vyžadovat prakticky žádnou důvěru.

Projekt v začátcích

Předně je nutné říct, že ačkoliv má Crypto.com funkční produkt v podobě burzy, aplikace a k ní připojené Visa karty, tak CRO jako token je opravdu na počátku své cesty.

Prozatím se jedná o ERC20 token na ETH síti, což indikuje centralizovanou náturu nynější podoby tokenu. Tímto způsobem vzniká většina nových kryptoměn.

Datum spuštění mainnetu zatím není známo.

Architektura CRO

Cílem projektu je vytvoření blockchainové sítě, která bude od počátku designována jako mobilní platební protokol. A právě od tohoto cíle se bude odvíjet celá architektura sítě.

V síti budou figurovat 4 kvalitativně odlišné typy uzlů.

  1. Council Node (Uzel Rady) – Tyto uzly budou v podstatě řídícími orgány budoucí sítě ( podobné jako u systémů DPoS). Jejich prací bude zajišťování bezpečného chodu sítě, monitorování reputací ostatních uzlů (nižších řádů) a možnost rozhodovat o budoucím vývoji sítě. Na tyto uzly budou kladeny nejvyšší nároky, a to jak na úrovni počtu stakovaných mincí, tak i na úrovni hardwaru.
  2. Acquirer Node (Získávací uzel) – Získávací uzly budou moci vyrovnávat transakce za ostatní (pokud to bude vyžadovat např. zákazník či obchodník). Dále budou poskytovat možnost tzv. úložiště, kdy budou moci prokázat, že určité zboží existuje a bylo doručeno. Pro provozování takového uzlu bude potřeba stake v podobě CRO tokenů.
  3. Settlement Agent Nodes (Uzly pro vyrovnání) – Vyrovnávací uzly budou provozovat entity schopné směny mezi kryptoměnami a stabilními mincemi či fiatem. Jejich role bude klíčová, protože umožní obchodníkům přijímat stabilní měny. K provozování uzlu tohoto typu bude také potřeba zástava v podobě CRO tokenů.
  4. Community Nodes (Komunitní uzly) – Komunitní uzly budou hrát roli kontroly v celé síti, aby bylo jasné, že vše probíhá podle pravidel sítě a nikdo nepodvádí. Takový uzel lze provozovat i bez CRO staku.

Celková architektura sítě je designovaná tak, aby bylo možné její využití ve světě obchodu. Cílem je vytvoření bezpečného ekosystému, který vytvoří příhodné podmínky jak pro stranu zákazníka, tak i obchodníka, a to bez větší potřeby důvěry.

V počátcích vývoje sítě budou Uzly Rady ovládány mateřskou společností a v pozdějších částech vývoje bude právě tato část architektury převedena na více decentralizovanou verzi, na které se bude moci podílet podstatně více hráčů v ekosystému.

Jak na důvěru?

Jedním z klasických problémů s platebními systémy je důvěra. Důvěra v to, že nikdo nezneužije osobní data klientů či podnikatelů. U CRO chainu vidí jako řešení tzv. TEEs. Pod touto zkratkou se skrývá Trusted Execution Enviroment.

TEEs jsou v podstatě zabezpečené oblasti v hardwaru, které vytváří prostředí bez potřeby důvěry. V rámci implementace do CRO ekosystému budou TEEs sloužit na ochranu osobních dat, ale zároveň umožní kontrolu pravidel sítě.

Podle technického whitepaperu (str. 6) by projekt mohl využít např. Intel SGX. Intel Software Guard Extensions (SGX) umožňuje vytvoření bezpečných enkláv v rámci paměti, což následně vede k tomu, že procesy a data v rámci takové enklávy jsou bezpečně chráněny před třetí stranou.

Díky tomu by podle týmu Crypto.com mělo vzniknout prostředí, ve kterém mezi sebou budou bezpečně obchodovat účastníci z celého světa za použití digitálních měn.

Tendermint v srdci systému

Mechanismus konsensu je v podstatě jádrem blockchainové sítě a silně udává její vlastnosti. Crypto.com se rozhodlo využít Tendermint Consensus Engine.

Tendermint je široce respektovaná technologie a na stejném konsensuálním mechanismu stojí například Binance Chain nebo Cosmos, který je vlajkovým projektem týmu Tendermintu.

Jednou z klíčových vlastností je zde interoperabilita. Díky architektuře systému Tendermint je možné, aby spolu jednotlivé blockchainy postavené na stejném (či podobném) základu, komunikovaly a umožňovaly snadný přenos hodnoty z jedné sítě na druhou.

V budoucnu se tak můžeme dočkat i toho, že se CRO ekosystém stane součástí širšího ekosystému Cosmos a bude tak vznikat internet blockchainů.

Tendermint patří do rodiny DPoS konsensuálních mechanismů. Na ověřování transakcí se tak podílí limitovaný počet entit, které jsou obvykle voleny majiteli mincí. Tento proces obvykle probíhá jako delegace mincí na danou entitu, která v síti figuruje jako validátor transakcí a bloků.

Závěr

Crypto.com Chain se snaží o budování infrastruktury pro využívání kryptoměn v reálném světě. To je vysoce srozumitelná hodnota pro majitele kryptoměn, kteří takovou službu vyžadují.

Právě to stojí za cenovým úspěchem tokenu CRO. Majitelé kryptoměn v projektu vidí užitnost, která momentálně není na trhu k dostání. A přesně to je i trend moderního prostoru kryptoměn. Přesun od spekulace k užitnosti.

CRO pravděpodobně nebude nikdy tak decentralizovaný systém jakým je např. Bitcoin či Ethereum. Ekosystém CRO nicméně může vytvořit infrastrukturu pro businessové prostředí, které by umožnilo platby kryptoměnami. Pro podnikatele by pak zůstala výhoda přijímání stabilní měny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img