Co se stane s mým Bitcoinem, když umřu?

0
(0)

Americký startup Casa vydal do světa zbrusu nový bezpečnostní protokol a službu, která má lidem pomoci odpovědět na zapeklitou otázku “bitcoinového dědictví.”

Služba zvaná “Casa Covenant” byla oficiálně vydána spolu s oficiálním prohlášením na blogu startupu dne 21. října.

Kam se poděje můj Bitcoin v moment mé smrti?

Casa k problematice podědění Bitcoinu přistupuje pomocí tří základních otázek, které vychází z nejčastějších typů přístupu držitelů BTC: majitelé Bitcoinu tuto otázku buďto vůbec neberou v potaz, v druhém případě svěřují své seed kódy (přístupové kódy k peněžence typu ledger či trezor, které uživateli umožňují přímý přístup na svou adresu uloženou v blockchainu) svým nejbližším, nebo celý proces řeší pomocí třetích stran.

Všechny tři přístupy však s sebou nesou očividná rizika: v případě posledních dvou je zjevně kompromitována bezpečnost uživatele a nastává možnost krádeže, přičemž první vede k možné definitivní ztrátě daných Bitcoinů.

Nové řešení

Nové řešení startupu Casa se k problematice snaží přistoupit z technického i služebně zaměřeného směru, který je v souladu se systémem realitního práva USA.

„Nejlepším způsobem pro realitního právníka je chránit jeden klientský klíč jako součást multisig (mnoho-podpisového) zabezpečení klienta formou hardwarové peněženky, jako je například ledger, spolu se všemi ostatními dokumenty, nezbytnými v procesu dědictví.“

Z technického úhlu pohledu Casa přichystala specializovaný protokol s implementací multi-sig technologie, která má možnost přidání šestého klíče do již existujícího nastavení zvaného „Klíčový štít 3-z-5“.

Spolu s tímto technickým řešením Casa poskytuje přístup k vlastním realitním právníkům, kteří budou sloužit zákazníkům i potenciálním dědicům jak v edukaci ohledně celého procesu, tak v jeho případné finalizaci.

Problematika důvěry

Casa dále zmiňuje, že si uvědomuje celkovou ošemetnost věci jako je dědictví v krypto prostoru, kde je osobnímu vlastnictví a vlastnickým právům přikládána velká důležitost.

„I přesto, že je nám proti srsti vkládat důvěru v třetí stranu v něčem jako Bitcoin, tedy technologie, která umožňuje autonomii a potřebu třetích stran v podstatě maže, pokud během vykonání procesu dědictví již nebudeme na tomto světě, nemáme na výběr. Konec konců, třetí stranou jsou i vaši příbuzní.“

Závěr

I přesto, že nám vlastnictví Bitcoinu a jeho funkce umožňují naprosté autonomní vlastnictví „kousku hodnotné sítě“ (třeba jen pomocí zapamatování si svého přístupového hesla a nošení jej nikde jinde než ve vlastní paměti), v případě možnosti předání takového typu vlastnictví dál, obzvláště potom v případě smrti, vznikají očividné problémy.

Pozorovat, jak se s tímto problémem vypořádávají různí lidé a společnosti po celém světě bude v následujících letech rozhodně velice zajímavé.

Jak řešíte své pojistky vy, naši čtenáři? Napadá vás lepší řešení, než navrhuje zde zmiňovaný startup Casa? Pokud ano, určitě se o vaše názory podělte s v sekci komentářů!

Nezapomeňte nás sledovat na Facebooku, YouTube nebo Instagramu. S námi zůstanete denně v obraze i v tak rapidně rychle se měnícím prostředí, jako je svět kryptoměn.

Čtěte dále:

Opera se stává prvním prohlížečem, který umožňuje přímé platby Bitcoinem

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img