Monero (XMR)

4
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptoměna Monero je jednou z nejznámějších a největších na trhu. Jak je uvedeno na hlavní stránce této měny, jde o soukromou a nevystopovatelnou open-source kryptoměnu, dostupnou pro každého. Pomocí Monera má každý pod dohledem své peníze, a tudíž si je každý svou vlastní bankou. Pojďme si ale říci více o historii a speciálních vlastnostech aktuálně desáté kryptoměny podle Coinmarketcapu.

Historie

Monero vzniklo v dubnu roku 2014 forkem Bytecoinu. Bytecoin byl vydán v roce 2012 jako první kryptoměna, která implementovala protokol CryptoNote. Ten se v některých vlastnostech podobá protokolu Bitcoinu, najdou se ale i takové, ve kterých se zcela odlišuje. Bytecoin se musel forknout hlavně kvůli faktu, že zhruba 80% dané měny bylo předtěžených. To určitě neprospívá žádné kryptoměně, a tak přišel na řadu fork Bitmonero. Název se nakonec zkrátil na Monero.

Nejprve se zdálo, že si Monero svými anonymními vlastnostmi lidi nezíská. Opak byl však pravdou a během roku 2016 tržní kapitalizace Monera vzrostla z 5 milionů dolarů až na 185 milionů dolarů. Z části tomu pomohla adaptace na drak webu AlphaBay v srpnu roku 2016.

Dne 10. ledna 2017 se Monero posunulo výrazně vpřed. Zavedlo totiž funkci Ring Confidential Transaction, jejíž využití je dobrovolné. Pokud se jako uživatel Monera rozhodnete před svou transakcí tuto funkci využít, zamaskujete tím počet převedených prostředků komukoliv, kdo není součástí dané transakce.

Tip – více informací o současné situaci kolem Monera najdete zde.

Vlastnosti

Monero se několika vlastnostmi odlišuje od kryptoměn, které se nacházejí v jeho blízkém okolí na coinmarketcapu. Pojďme se společně podívat na ty nejdůležitější a nejznámější.

ASIC rezistance

Kromě již výše zmíněné anonymity a snaze o co nejsoukromější kryptoměnu, se Monero snaží být i jednou z nejvíce decentralizovaných měn. Pokouší se o to pomocí “ASIC rezistence”. Uvozovky v tomto případě nejsou náhodné, jelikož u Monera nemůžeme tvrdit, že je ASIC resistant v pravém slova smyslu. Avšak výroba ASIC mineru, jenž by těžil Monero, je tak předražená, že by se to ve skutečnosti nevyplatilo.

Tuto vlastnost si Monero vybudovalo zejména kvůli CryptoNight. Jde o hash systém, který je založen právě na CryptoNote algoritmu. Cílem tohoto systému je co nejférovější a nejvíce decentralizovaný měnový systém. CryptoNight je proto vytvořen tak, aby byl přátelštější k CPU nebo GPU minerům.

Ring Signatures

Jak jsme již uvedli v úvodu, v případě Monera jsou vaše peníze opravdu jen vaše. A to proto, že Monero transakce nelze vystopovat, pouze vy víte kam a kolik Monera jste poslali. Kdybychom to pouze ilustračně porovnali, tak pokud byste chtěli poslat Bitcoin, kdokoliv si na blockchainu může zjistit komu a kolik BTC jste poslali.

V případě Monera to ale nejde, jelikož používá takzvané Ring signatures. Ty zkombinují veřejný klíč uživatele s různými klíči, které se nacházejí na Monero blockchainu. Takto se vytvoří jakýsi kruh možných odesílatelů, a díky tomu nikdo neumí určit, od koho a kam daná transakce proběhla. Kvůli tomu nemůže ani člověk sledující blockchain Monera vědět, na co jste dané peníze použili. Právě díky této vlastnosti Monero přenechává lidem plnou péči a odpovědnost za jejich vlastní transakce.

Zaměnitelnost

Předešlá vlastnost nám otevřela dveře k tomu, abychom si vysvětlili další, jenž Monero nabízí. Tou je zaměnitelnost. Když nemůžete přijít na to, jakými cestami přávě nakoupené Monero směřovalo, tak obecně platí, že 1 XMR = 1 XMR (jsou identické).

Nač je ale taková vlastnost potřebná? Opět si to jen pro zajímavost ilustrujme na Bitcoinu (neporovnáváme tyto kryptoměny, pouze se snažíme na příkladu vysvětlit rozdíl). Lidé by totiž mohli tvrdit, že i 1 BTC = 1 BTC. To je i není pravda. Jelikož na blockchainu Bitcoinu se můžete dopátrat k celé historii transakcí vámi vlastněného Bitcoinu, můžete tak narazit na nemilé zprávy. Může jí být například to, že váš Bitcoin byl v minulosti použit na koupi drog. Právě tento problém řeší Monero. Jelikož nikdo není schopen vidět transakce, ve kterých bylo vámi zakoupené Monero zapojené, nikdo vás nemůže obvinit z vlastnění “špinavého” Monera.

Zajímavosti

Monero, jehož těžba podle odhadů skončí v roce 2022, však nabízí i jednu zajímavost. Po dotěžení všech mincí se do sítě bude každou minutu vypouštět 0.3 XMR. Důvod je prostý. Pokud by se vytěžilo všechno Monero, těžaři by byli odkázáni pouze na zisk z transakčních poplatků.

Další zajímavostí je tým, který Monero vyvíjí. Ze sedmi hlavních vývojářů pracujících na Moneru se totiž veřejně prezentují pouze dva. Jsou jimi Riccardo Spagna a Francisco Cabaňas. Pokud byste si chtěli vyhledat i ostatní, na oficiální stránce je uvedeno pouze pět pseudonymů: othe, smooth, tacotime, luigi1111 a NoodleDoodle.

Závěr:

Název: Monero
Zkratka: XMR
Vznik: Duben 2014
Peněženka: mymonero

Burzy:

HitBTC
Bithumb
Bitfinex
Poloniex
Binance
Kraken
OKEx
Bittrex
Livecoin
UpBit
Exmo
Coinroom
BTC-Alpha
Cryptopia
Gate.io
Exrates
CoinEx
Qryptos
SouthXchange
Abucoins
Braziliex
Cryptox
Tux Exchange
Cryptomate
Mercatox
LiteBit.eu
Bisq

Zdroje:
getmonero.org
coindesk.com
blockgeeks.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
dave
spot_img