Co brání obchodníkům, aby byli dlouhodobě úspěšní?

4.6
(10)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Většina traderů se při obchodování na finančních trzích snaží za každou cenu prokázat, že mají pravdu. Zatímco mnozí tradeři utrácejí svůj čas honbou za nedosažitelnými „dokonalými“ vstupními technikami, tak pouze málo z nich si uvědomuje, že úspěch v tradingu souvisí s akceptací tržní reality. Se znalostí sebe sama a implementací takového plánu money managementu, který vám zajistí převahu. Realita je totiž taková, že při tradingu pojem absolutní pravdy či dokonalé obchodní techniky neexistuje.

Protože nemůžeme změnit trhy, jediné, co můžeme udělat, je přizpůsobit své vlastní chování aktivitám trhu. Můžeme se svézt na vlně těch, kteří trhy ovlivnit dokáží a často to také dělají.

Podle známého tradingového učitele a konzultanta, Van K. Tharpa, existují tzv. PSYCHOLOGICKÉ PŘEDSUDKY ČI BARIÉRY, které traderům znemožňují na trhu uspět. Tyto bariéry se dají rozdělit do tří kategorií: psychologie a disciplína, pochopení tradingové metody a očekávání (money management).

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Proč je psychologie v tradingu tak důležitá?

S jakými předsudky se budete potkávat?

Jedním z důvodů, proč je psychologie tak důležitá, je právě skutečnost, že všichni máme jisté předsudky. Ty jsou součástí naší snahy poradit si se zpracováním obrovského objemu informací, jimž jsme každý den jako tradeři vystaveni. Tyto předsudky nám pomáhají při rozhodování. Mají však také často tendenci vést nás nesprávným směrem.

Snaha prokázat, že máme pravdu, je právě jedním z nich. Ve škole nás učí, že všechno, co je správně méně než na 70 procent, je selhání. Výsledkem je, že chceme mít alespoň v 70 procentech času na trzích pravdu. Pokud jste si vytvořili takovýto předsudek, tak výsledkem bude, že nebudete schopni přijímat ztráty.

Opačnou stránkou tohoto předsudku je, že si budete chtít vždy okamžitě vybírat zisky. Proč? Protože pokud si vyberete zisk hned, nebudou se moci vaše obchody změnit ve ztrátové. Takový postup je však v rozporu se zlatým pravidlem tradingu, které zní: „Včas utínejte své ztráty, ale svoje zisky nechte růst.“ V důsledku toho, že budete chtít mít vždycky pravdu, skončíte naprosto opačně a budete předčasně ukrajovat svoje zisky, zatímco necháte narůstat své ztráty.

Dalším předsudkem je snaha mít nad vším kontrolu, což v tradingu znamená, že chceme kontrolovat trhy. Jedinou věcí, kterou však může většina lidí na trzích kontrolovat, je načasování vstupu do obchodů. Důsledkem toho je, že se většina traderů soustředěně snaží předvídat tržní pohyby a „vychytávat“ cenové vrcholy a dna.

Dále lidé nechápou povahu setrvačnosti. Náhodná sekvence zisků či ztrát má tendenci mít velkou setrvačnost. Protože ji však neočekáváme, máme tendenci riskovat více po několika málo po sobě jdoucích ztrátách. A naopak méně po několika ziskových obchodech v řadě. Nejlepším způsobem pro obchodování a vydělávání peněz je vždy riskovat více, když se vám právě daří.

TIP: Přihlaste se na workshop: Psychologie a money management, kde si ukážeme spoustu užitečných dovedností, které vám pomohou ochránit kapitál a pracovat s ním jako profesionální obchodníci.

Nejčastější chyby většiny obchodníků

  • Pletete si trading s investováním. Hlavním cílem investora by mělo být, aby celý jeho kapitál neustále pracoval pro něj. Hlavním cílem tradera je dosáhnout většího zisku než ztrát ve všech svých obchodech souhrnně. Před každým obchodem byste měli identifikovat, jakou metodu bude nejlepší využít.
  • Nedostatečná znalost rizika. Musíte mít na paměti a být si neustále vědomi výše rizika, které přijímáte s každým obchodem. A výše celkového rizikového zatížení. Pokuste se definovat svůj cíl na trhu a nikdy nezapomeňte, že máte sami k sobě určitou zodpovědnost.
  • Nedostatečná organizovanost. Mnoho obchodníků začne svoji kariéru bez jakýchkoliv úvah o organizaci. Postupem času zjistí, že je těžké, či přímo nemožné, identifikovat slabé stránky jejich obchodního plánu. A nových příležitostí tak, aby mohli konstantně vyhodnocovat svoji výkonnost na trzích.
  • Neschopnost zůstat v kontaktu se svými finančními cíli. Dobří obchodníci neustále přezkoumávají svoje cíle. Vždy se ptejte sami sebe na následující otázky: Proč obchoduji? Proč chci zrealizovat tento obchod? Jaké jsou moje finanční cíle? Neustále sledujte své výkony a soulad svých výsledků s vámi stanovenými cíli.
  • Představy, že následující obchod vám vydělá jmění. V aréně tradingu však není žádný prostor pro gamblerskou psychologii. Opravdová cesta k bohatství a prosperitě je vždy v malých krocích. Některé kroky mohou být větší než jiné. Nemá však vůbec žádnou cenu si myslet, že každý krok bude skokem, protože s takovým nastavením mysli nakonec dojde k vašemu pádu.

Další časté chyby obchodníků podle Joe Rosse

  • Přehnané obchodování
  • Nedostatečná perspektiva
  • Strach ze ztráty zisku
  • Setrvání v pozici příliš dlouho
  • Přehnaná chamtivost
  • Poslouchání domněnek druhých
  • Hledání svatého grálu
  • Snaha znovu vynalézt kolo
  • Nedostatek pokory
  • Tvrdohlavost

Závěr

Je potřeba si uvědomit, že trading je byznys jako každý jiný. A s takovým pohledem je k němu potřeba přistupovat. Představte si, že zakládáte firmu, na začátku musíme provést určité úkony, které budou vést k tomu, abyste na konci měsíce skončili v kladných číslech. Neopakujte chyby spousty neúspěšných obchodníků a kdyžtak se koukněte na můj workshop.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Daniel
Hodnocení článku :
     

Díky za článek.

Pepperman
Hodnocení článku :
     

Super článek, děkuji.

Petr
Hodnocení článku :
     

👏👍

spot_img