Čínská podpora blockchainu je alarmující

0
(0)

Výzvy čínského prezidenta k tomu, aby se blockchain stal klíčovou inovací v zemi, by mohl v globálním závodě přilepšit Číně, shodují se analytici a investoři.

Si Ťin-pching uvedl, že Čína by měla urychlit vývoj blockchainu. Peking sází stále více na  rozvíjející se technologii – blockchain.

Čínská centrální banka šíří povědomí o přijetí blockchainu jako technologie a dodala, že komerční banky by měly posílit používání této technologie.

Žádný projekt blockchainu dosud nenašel široké komerční využití. Jakýkoli systém, vedený Čínou, který získá podporu, by mohl zemi posunout do popředí.

“Pokud Čína vyhraje závod v rozsáhlé implementaci blockchainu, který podporuje finanční aktivitu v reálném světě, stane se právě Čína globálním tahounem,”

řekl Lex Sokolin, US blockchain developer a investor v ConsenSys.

Agentura Reuters udělala letos průzkum, ze kterého plyne, že západní banky, technologické společnosti a maloobchodníci nalili do testování blockchainu miliardy dolarů. Jen málo projektů však pokračovalo nebo získalo široké uplatnění.

Napumpované investice?

Podpora z Pekingu může také vést k větším investicím, což potenciálně urychlí tradiční aplikaci a používání technologie, uvedli výrobci.

“Očekávám, že uvidíme několik miliard dolarů investic pro klíčové čínské technologické společnosti,” uvedl Sokolin a dodal, že jakákoli nucená implementace této technologie ve finančním a obchodním sektoru by byla zásadní výhodou.

Investice do blockchainu a kryptoměn na Západě v roce 2018 zaostaly za Čínou, ukazují údaje z výzkumné firmy PitchBook. V roce 2018 čínské firmy přilákaly 3 miliard dolarů, zatímco ve Spojených státech 2,6 miliardy. Letos investice USA dosáhla 1,1 miliardy USD, zatímco v Číně dosáhla 47 milionů USD.

Investice do blockchainové technologie. Zdroj: fingfx.thomsonreuters.com

Zatímco investice do blockchainu na Západě letos rostly, průzkum zjistil, že nejistota ohledně regulací kryptoměn utlumila jeho komerční přijetí.

Podpora Si Ťin-pchinga je speciálním příkladem ovlivňující ekonomiku, takhle silná podpora blockchainové technologie v jiných zemích není.

“Většina vlád na Západě byla mnohem opatrnější. Pouhá skutečnost, že v Číně existuje taková podpora jasně staví Čínu do pozice světové jedničky s budoucností,”

sdělil Winsdow Holden.

Cenzura v Číně?

Ozývají se i skeptické hlasy. Například Aaron Wright varuje, že technologie by se dala zneužít k omezování základních lidských práv, k cenzuře politicky nevhodných lidí – například vytvoření tzv. platební zdi – v narážce na Velkou čínskou zeď a firewall, tj. cenzuru internetu.

Závěr

Spojené Státy si nechtějí nechat ujet vlak a začaly investovat více do blockchainu. Ale kvůli regulacím je implementace technologie neefektivní. Finanční válka mezi Čínou a USA je otevřená na různých frontách. Vyhraje nakonec Čína a stane se světovým lídrem?

Pokud domyslíme možnosti blockchainu do důsledků v napojení na již existující tzv. sociální skóre, rozpoznávání obličejů a platební síť pro bezhotovostní platby, což jsou technologie, které v Číně již dávno fungují, dostáváme velmi dystopický obrázek. Co si myslíte vy, jaký bude vývoj kryptoměn v Číně? Napište nám váš názor do komentářů pod článkem.

Co číst dál?

Rusko plánuje zákon, který by umožnil zabavení bitcoinů

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img