CBDC revoluce přijde za tři roky – tvrdí přední ekonom

3.3
(28)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nouriel Roubini, přední ekonom a skeptik v oblasti kryptoměn, v nedávném rozhovoru pro Yahoo Finance uvedl, že CBDC neboli digitální měny vydané centrální bankou jsou budoucností peněz.

Kryptoměny vs. CBDC

Nouriel Roubini, profesor ekonomie na Stern School of Business v New Yorku poskytl pro finanční portál Yahoo Finance rozhovor, ve kterém se věnoval nejen ekonomice, ale také digitálním měnám. Pro Yahoo Finance Live vyjádřil svůj pohled na Bitcoin a CBDC.

Roubini uvádí, že globální digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) jako digitální juan nebo dolar, budou v blízké budoucnosti schopny nahradit kryptoměny a hlavní finanční služby. Pro Yahoo Finance řekl:

“V blízké budoucnosti budou vytěsňovat digitální platební systémy současný systém. Zprvu začnou vytlačovat kryptoměny, které ve skutečnosti nejsou ani měnami.“

Roubini je přesvědčen, že samotné kryptoměny jsou nesprávně pojmenovány, protože nesplňují funkci peněz. Dle jeho slov musí poskytovat zúčtovací jednotku a sloužit jako škálovatelný platební prostředek. To se v současné době neděje.

Roubini ale připustil, že Bitcoin a další kryptoměny mohou sloužit jako uchovatel hodnoty, což je jednou z hlavních funkcí peněz vedle účetní jednotky a prostředku směny. Na otázku CBDC Roubini uvedl:

„Velkou revolucí, které se dočkáme v příštích třech letech, budou digitální měny vydané centrální bankou.“

Nouriel kromě Bitcoinu také kritizoval decentralizované finance (DeFi), které hýbaly kryptoměnovým prostorem v létě letošního roku a zaznamenaly nebývalý boom. Decentralizované finance označil jako vadné.

„DeFi byly od svého vzniku vaporware (produkt oznámený veřejnosti, který nebyl vyráběn Pozn. red.). V současné době klesající, jelikož blockchain byl vždy nejvíce přehnanou technologií v lidské historii.“

Závěr

Nouriel Roubini je v kryptoměnové komunitě znám pro své kritizují komentáře kryptoprůmyslu. Nicméně podle tempa s jakým se centrální banky všech větších zemí pustily do vývoje a testování vlastních digitálních měn, se zdá, že by tentokrát mohl mít Roubini pravdu. Otázka pak je, jestli tyto digitální měny centrálních bank nahradí dnešní kryptoměny nebo jestli budou fungovat paralelně tak, jako fungují nyní kryptoměny a fiat peníze. Podělte se s námi a s dalšími čtenáři o váš názor na toto téma v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 28

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jari

Zdar, mohu se zde zeptat na to, jaký je rozdíl mezi cbdc a fiat? Bo mě příde fiat taky digitální…

Lukáš

To je. Z článku to není zřejmé, ale napadá mě jediná věc. Nebude vůbec fungovat hotovost.

Jari

No napadlo mě, že CBDC třeba nebude inflační – bude ho konečný počet? A teda nebude mít nic společného s fiatem té země? Bude na blockchainu, ale nebude decentralizovaný?… Možná je o tom někde nějakej článek, ale člověk radějc plká.

Petr

Cokoli vydávané centrální bankou bude vždy inflační – nikdy konečné množství. Digitální měna ske bude 100,% vystopovatelná, už nepůjde dát 30 k na ruku…To je snaha vlád, a jediný skutečný rozdíl proti fiatu. Proto také státní kryptoměna nemůže vytlačit BTC – nemá to s ním prakticky nic společného…

Jari

Jako že vydáním CBDC se zruší hotovost?
Jsem někde postřehl, že by tě k používání CBDC měli lákat nějakou odměnou…ale nevím vo co by mělo jít. A proto mě napadá že se hotovost nezruší (alespoň zpočátku).

Lada

Centralizované schitcoiny, muhehe 🙂

spot_img