CBDC je nástroj pro boj s Bitcoinem, přiznává úředník Bank of Indonesia

4
(4)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Náměstek guvernéra Bank of Indonesia promluvil o pravém důvodu centrálních bank k vydávání CBDC. Je to boj s Bitcoinem.

CBDC je nástroj pro boj s Bitcoinem

Čtete správně, je to Boj s Bitcoinem, nikoli posun vpřed či snaha o to, udělat fiat peníze lepší, modernější či snad méně inflační. Náměstek guvernéra Bank of Indonesia Juda Agung vysvětlil, co žene centrální banky k tomu, že houfně pracují na vydávání svých digitálních měn.

Juda Agung uvádí:

„CBDC by bylo jedním z nástrojů pro boj s kryptoměnami. Předpokládáme, že lidé by považovali CBDC za důvěryhodnější než krypto. CBDC by bylo součástí snahy řešit používání kryptoměn ve finančních transakcích.“

Centrální banky podle tohoto výroku nepracují na CBDC pro dobro lidí, ale proti konkurenčnímu Bitcoinu. Digitální měny centrální banky (CBDC) jsou digitální verze národních měn a s Bitcoinem nemají v zásadě nic společného. Největší kryptoměna funguje na principech decentralizace a má svá jasná pravidla zakotvená v samotném kódu, která nikdo nemůže měnit.

V reakci na to, že lidé Bitcoin používat chtějí, přišly centrální banky se svými CBDC. Jak přiznal Juda Agung, jde jim především o boj s Bitcoinem. Úředník dále poznamenal, že kryptoměny jsou v současnosti obchodovány společně s komoditními futures a jsou regulovány ministerstvem obchodu navzdory údajným vážným dopadům na finanční systém.

Náboženské zvláštnosti

Je potřeba říct, že citovaný výrok vychází z odlišného politicko-společenského postoje vůči kryptoměně v zemi. Indonéská vláda se v roce 2017 rozhodla ponechat obchodování s kryptoměnami legální. Na druhou stranu v zemi platí zákaz plateb kryptoměnami, tudíž se otevřený boj s Bitcoinem jeví jako společensky akceptovatelný. Tím se pravděpodobně liší od Evropy a Spojených států, kde se přece jen očekává určitá míra svobody a demokracie.

Výroky o CBDC z úst člena vedení Bank of Indonesia přichází krátce poté, co National Ulema Council (MUI), nejvyšší indonéský islámský vědecký orgán, údajně shledal Bitcoin a kryptoměny jako jako haram, tedy součást všeho, co islám zakazuje.

Guvernér Bank of Indonesia Perry Warjiyo v květnu oznámil plány na spuštění digitální rupie jako legálního platebního nástroje v Indonésii.

Závěr

CBDC, jako je čínský digitální jüan, bylo vysoce postaveným úředníkem Indonéské centrální banky definováno jako nástroj pro boj s Bitcoinem. Řada odborníků navíc varuje, že se může snadno stát nástrojem boje proti lidské svobodě, svobodě plateb a mimo jiné usnadnit negativní úročení, kdy se lidem budou z účtů odebírat určitá procenta zůstatků… Je otázkou, jak by si v takovém případě chtěly takové peníze zachovat důvěru lidí.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

17 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: