Blockchainu je planeta Země malá a míří do vesmíru

5
(2)

Kanadský astronaut Chris Hadfield se zamyslel nad budoucností blockchainu ve vesmíru. Možnosti jeho uplatnění mohou být téměř tak nekonečné jako vesmír samotný. Od satelitních uzlů až třeba po sledování těžby na Měsíci.

Vesmírný průmysl byl vždy považován za další hranici, kterou jednoho dne technologie blockchain pokoří a pro Chrise Hadfielda, kanadského astronauta v důchodu a bývalého velitele mezinárodní vesmírné stanice, je to naprosto přirozeným pokračováním a vyústěním jeho života.

Nové vesmírné závody

Na obzoru je nový vesmírný závod, kterého se účastní nejen světoví hráči jako Amerika, Rusko, Indie či Čína, ale také soukromé společnosti jako SpaceX a Blue Origin. v nedávném rozhovoru pro Forkast se Hadfield k současnému dění vyjádřil:

“POKUD SE PODÍVÁME NA jakýkoli VESMÍRNÝ PROGRAM, JE TO NESMÍRNĚ SLOŽITÝ KOMPLEX, TVOŘENÝ MILIONY RŮZNÝCH STŘÍPKŮ […] POKUD UDĚLÁTE CHYBU, ZABIJETE LIDI, NEBO MÁTE ŠKODU V MILIARDÁCH A MILIARDÁCH DOLARŮ.”

Blockchain a podobné technologie jsou podle Hadfielda “přirozenou aplikací” pro kontrolu dat, která prochází systémem – od výroby dílů, montáže až po vypuštění raket do ostrého provozu.

Blockchainové družice na oběžné dráze

Kromě vypuštění raket do vesmíru se blockchain používá také pro aplikace v samotném vesmíru. Firmy jako Blockstream, SpaceChai či ConsensysSpace pracují na satelitních blockchainových uzlech, umístěných na oběžné dráze.  V roce 2018 SpaceChain úspěšně otestoval blockchainovou transakci mezi oběžným uzlem a pozemní stanicí.

“LIDÉ POZNALI, ŽE LZE VYBUDOVAT A NASTAVIT STRUKTURU UZLŮ POMOCÍ SPECIFICKY NAVRŽENÝCH A ZKONSTRUOVANÝCH BLOCKCHAINOVÝCH ZAŘÍZENÍCH NA OBĚŽNÉ DRÁZE.”

Vezmeme blockchain na Měsíc

Hadfield věří, že společně s tím, jak na Měsíci poroste infrastruktura a míra těžby nerostných zdrojů (potenciál vytěžených surovin se odhaduje v řádech bilionů dolarů), stane se blockchain klíčovou součástí těžební struktury.

“NA MĚSÍCI NAJDEME VĚCI, KTERÉ MAJÍ OBROVSKOU HODNOTU PRO PODNIKY A LIDI TADY NA ZEMI. MUSÍME MYSLET DOPŘEDU. TOHLE JE OBROVSKÁ PŘÍLEŽITOST PRO BLOCKCHAIN. NIKDO NEVÍ JISTĚ, KAM SMĚŘUJEME, ALE MYSLÍM SI, ŽE NIKDO TAKÉ NEMŮŽE PŘEDVÍDAT PŘÍLEŽITOSTI, KTERÉ Z TOHO VYPLYNOU.”

Jak COVID-19 mění perspektivy

Pandemie koronaviru nutila lidi po celém světě k izolaci a karanténě. Pro mnohé to byl čas nejistoty a duševní nepohody. Ale pro astronauty je izolace součástí jejich práce. To Hadfieldovi pomohlo udržet si jedinečný pohled na to, jak se vypořádat s takovýmito okolnostmi a jak si udržet pozitivní mysl.

“VE SVĚTĚ STÁLE EXISTUJE DOBROTA, RADOST, ZÁPADY A VÝCHODY SLUNCE […] MOŽNÁ SI JEN MUSÍME POSUNOUT NAŠI PERSPEKTIVU, JAKO KDYBYCHOM BYLI NA NOVÉ VESMÍRNÉ LODI, ABYCHOM TO VŮBEC DOKÁZALI OCENIT.”

Závěr

Christopher Hadfield je bezesporu velmi zajímavý člověk, který se zúčastnil  pěti vesmírných misí a ve vesmíru strávil celkem 166 dní. Podle jeho slov může blockchain mimo naši planetu dokázat veliké věci. A jak  správně dodává, někdy jsou ty nejlepší věci vidět až s tím správným odstupem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img