Blockchain lze použít k zastavení falešných „deep fake“ videí

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ledger je údajně zranitelný vůči dvěma novým útokům • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Hashrate Bitcoinu je na ATH • Bitcoin za první pololetí posílil o 27 %, víc než stříbro, zlato i platina • a...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Kryptotrhy se...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Posledních pár let se hojně objevuje termín „Fake news“. Zmanipulovaným videím, tzv. „deep fake“, která se jeví jako realistická, může být brzy konec. Blockchain se ukázal jako možné řešení.

Všechno je fake news

Pravda se stává relativním pojmem. Každý má svoji verzi pravdy, proto je velmi těžké odhalit, co mezi fake news patří a co ne. S rozvojem technologií brzy bude těžké odhalit, zda je videoklip nebo zvukový záznam pravý. Velké množství dezinformací tak může mít za následek hluboké sociální problémy.

Spojí-li se umělá inteligence s mystifikací, objevuje se zde nový termín „deep fake“. Pokud má algoritmus deep fake videa nebo montáže dostatek dat či záběrů existujícího objektu, může lehce dojít k manipulaci s videem, které pak vypadá k nerozeznání od reality. Blockchain by vše mohl zarazit.

Blockchain jako strážce pravdy

Deep fake videa mají potenciál změnit veřejné mínění, zkreslovat výsledky voleb, vyvolat násilnosti nebo eskalovat situace, které by mohly vést až ke sporu nebo válce. Od roku 2018 se v reakci na vývoj na tomto poli objevilo několik start-upů, pracujících na řešení problému s deep fake videi.

Pro příklad, jak taková deep fake videa mohou vypadat, se podívejte třeba na tuto kompilaci s hercem Nicolasem Cagem:

Řešení

Dne 3. října letošního roku oznámila společnost Axon Enterprice Inc., výrobce technologií pro vymáhání práva v USA, že zkoumá nové techniky sledování dat pomocí technologie blockchain, která by ověřovala pravost videoklipů či fotomontáží.

Technologie se nazývá „ Řízený systém snímání“ a má mnohem širší uplatnění, než například fotoaparáty bezpečnostních složek.  Extrahuje podpis ze zdroje obsahu a kryptograficky ho podepisuje, tak se stává záznam ověřitelný a nepadělatelný.

Závěr

Axon není jedinou organizací, která se problematikou deep fake videí zabývá. Do budoucna přibude mnoho společností, které se zapojí do vyhledávání a odstraňování falešných videí, fotek či zpráv. Blockchain může s tímto problémem velmi pomoci.

Co číst dále

[Zprávy] • Coinbase spouští appku Coinbase Pro • Binance uvádí nové aktivum vázané na XRP • a další novinky

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře