Bitcoin za 10 let předvedl růst o 1 milion procent. Je Bitcoin skutečně mrtvý?

0
(0)
Jan Kopil
Jan Kopil
"Price is what you pay. Value is what you get," Warren Buffett

Bitcoin jako nejvýkonnější aktivum desetiletí. Stovky milionů fanoušků po celém světě. Miliony investorů. Hodnota Bitcoinu představuje dnes v době psaní článku 8 290 USD a od července 2010 se zvýšila o víc, než o 1 milion procent. 

Vzestupy a pády, ne to není životopis známého byznysmena. Toto je příběh Bitcoinu od roku 2010. Nejvýnosnější aktivum desetiletí není ve S&P 500 ani to není zlato, překvapil Bitcoin. Mnozí lidé v oblasti kryptografie, investování a financí ho přirovnávají k internetu nebo k e-mailu v raných počátcích jeho existence.

Bitcoin v porovnání s ostatními investicemi

Hodnota akciového indexu S&P 500 se za posledních 10 let “jen” ztrojnásobila. Zlato zažívá jedno z nejhorších desetiletí a stouplo na hodnotě jen něco málo přes 43% k dnešnímu dni, a poslední dny narostlo nejvíce poté, když se vyostřil spor mezi USA a Íránem. Některé z nejvýkonnějších akcií v indexu Russell 3000, včetně Exact Sciences nebo Intelligent Systems, narostly asi o 3000 procent.

Krátce z historie Bitcoinu

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa kvůli světové finanční krizi, na kterou si mnozí z vás pamatují. Byla vytvořena jedincem nebo skupinou jedinců kteří se zapsali do historie Bitcoinu pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Bitcoin byl navržen jako metoda platby, kterou lze zasílat elektronicky mezi uživateli po celém světě a která nemá centralizovanou kontrolní síť. Tzn. nemůže to nikdo zastavit, regulovat či omezit přímo.  Tak jako internet, pokud ho nikdo nevypne, nebude nikdy vyplnutý ani Bitcoin. Zaniknout může jen tak, že vypneme internet nebo že nebude mít žádné uživatele.

Může Bitcoin padnout na nulu?

Tak docházíme k vyvrácení slavné věty Bitcoin je mrtvý nebo Bitcoin padne na nulu. Pokud bude na světě někdo, kdo bude využívat Bitcoin, jeho hodnota bude větší než 0. Bitcoin je zde již 10 let a rozhodně není navržen k tomu aby tu byl “jen” dalších 10 let. Počet mincí Bitcoinu je stanovený na 21 milionů. Poslední vytěžený Bitcoin by mohl přijít v roce 2120. Bitcoin je prostě projekt, který byl navržen na staletí. Bitcoin běží na síti počítačů, které sledují všechny transakce v hlavní knize, blockchainu.

Pizza Day

První transakci zaznamenal dva roky po vzniku, kdy ho někdo použil na nákup pizzy. První transakce se spojuje z nákupem zmiňované pizzy za 10 000 BTC (x 0,008 USD) v dnešním přepočtu při hodnotě 8 300 USD za kus by dotyčný zaplatil za pizzu 83 000 000 USD.  Za kryptomagazin.cz doufáme, že chutnala 🙂

Jak již můžete tušit, cena Bitcoinu se v čase řádně změnila a narostla na hodnotě, ale nebylo to jen o růstu. Jak Bitcoin rostl, objevily se stovky napodobenin s větším či menším úspěchem. Dnes máme dalších cca 5 000 coinů, kterým se říká také altcoiny.

První pády

V roce 2014 přežil Bitcoin výrazný pád, když na tehdejším ATH zaznamenal hodnotu 1 164 USD. Jeho pád na 271,93 USD vyvolal do velké míry krach burzy MT. GOXa tak se Bitcoin musel poprat z první překážkou. K dalšímu růstu bylo potřeba zajistit kvalitní a bezpečné burzy. Nicméně došlo k dalším hackům kryptoburz i v následujících letech. Ten poslední největší hack se spojuje z ukradením až 500 mil USD v BTC.

Růst na ATH

Zřejmě až 90% investorů přišlo v roce 2017 a není se ani čemu divit. V roce 2017 Bitcoin vystoupil nad 1 000 USD a do poloviny léta se jeho cena více než zdvojnásobila. Rozpoutalo se šílenství. Každým měsícem až do prosince 2017 se hodnota Bitcoinu téměř zdvojnásobila. Ale jak se rychle rozběhl, ještě rychleji se propadl. ATH nebo nejvýší hodnota v historii Bitcoinu byla zaznamenaná na 19 701 USD v prosinci 2017. Když Bitcoin rychle rostl, tak byl často zmiňovaný v médiích v superlativech, zatímco rok poté byl odsuzován jako podvod, bublina a ponzi schéma. Spolu s médii, nastupujícími regulacemi a hrozbou sankcí či totálního zákazu vlastnictví se jeho cena propadala dál, až koncem roku 2018 spadla na hodnotu 3 116 USD (Bitstamp burza).

Dno posledního propadu

Dno tohoto šíleného propadu jsme zaznamenali 10.12.2018. Bitcoin se od těchto hodnot odrazil až v roce 2019, kdy atakoval hodnotu téměř 14 000 USD za kus už v prvním pololetí, přičemž zaznamenal nárůst o 300%. Za tímto růstem se do veliké míry podepsal Bakkt, nicméně po jeho implementací Bitcoin znovu propadl na hodnotu 7 200 USD, kde se pohyboval koncem roku 2019.

I přes tento propad Bitcoin v roce 2019 potvrzuje to, že je to nejvýnosnější komodita za poslední desetiletí ataké v roce 2019 překonal všechny konkurenty. Bitcoin dosáhl meziroční nárůst o více než 90 procent a v tomto směru překonal i nárůst nejlepších v oboru: Palladium (+ 57 %), surové ropy těžené v USA (38,8 %) a niklu (+ 34,1 %). Situace v roce 2020 vypadá znovu příznivě pro bulls a hodnota Bitcoinu v roce 2020 již za 8 dní narostla z 7 200 na současných 8 300 USD a zaznamenal tak 16,5% nárůst.

Halving a co bude dál

V krátkodobějším horizontu spekulanti očekávají, že tento rok by mohl být méně nestabilní vzhledem k nadcházející změně, tzv halvingu. Počet mincí, přidělených takzvaným těžařům, tedy těm, kteří zpracovávají transakce, se sníží halvingem o polovinu. To připadá na květen 2020. Předchozí snížení počtu mincí, které se uskutečnilo zhruba před čtyřmi lety, se časově shodovalo s cenovým růstem. Mnozí tak spekulují, že se bude růst opět opakovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img