Bitcoin ransomware útok na argentinskou vládu

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Argentinská vláda byla nucena čelit Bitcoin ransomware útoku. Podle nejnovějších zpráv požadoval hacker za odvolání útoku 50 BTC, což podle aktuální ceny představuje přibližně částku 370 000 USD.

Napadení dat

Ačkoli v posledních letech přinášely kryptoměny především pozitivní změny, stále existují skupiny lidí, kteří je neváhají použít k poškození ostatních. Typickým příkladem je pak hacker, který při nedávném útoku na hlavní datové centrum v Argentině uzamkl vládní soubory, které byly shromažďovány deset let.

Jak uvedla argentinská ministryně pro vědu a technologie Alicia Bañuelos v nedávném rozhovoru pro Agencia de Noticia de San Luis, což je hlavní digitální zpravodajský kanál vlády, došlo k útoku s největší pravděpodobností dne 25. listopadu.

V rozhovoru dne 2. prosince pak informovala ministryně, že se podařilo hackerům vniknout do datového centra, které používá vláda. Zde se jim podařilo zašifrovat 7 700 GB dat. Jak uvedla ministryně, jednalo se o informace za posledních deset let. Týden po útoku se ovšem argentinské vládě podařilo získat zpět přibližně 90 % všech zašifrovaných dat.

Alicia Bañuelos dodala, že celý proces obnovy souborů ještě není zdaleka u konce a že to potrvá ještě nejméně 15 dalších dnů. Ke zpoždění při obnově souborů došlo z toho důvodu, že množství informací, které byly zašifrovány, bylo opravdu obrovské.

Výkupné v Bitcoinu

Jak to bývá obvyklé u všech ransomware útoků, požadovali hackeři za zpřístupnění souborů platbu, a to v tomto případě konkrétně v bitcoinech. I když Alicia Bañuelos neuvedla přesnou částku, která byla požadována, některé zprávy hovoří  o částce 37 000 – 370 000 USD (5 – 50 BTC).

V poslední době není rozhodně pravidlem, že by se tito útočníci zaměřovali výhradně na soukromý sektor. Za účelem získání výkupného útočí na jakoukoli společnost, jednotlivce či entitu. A k populárním cílům těchto útoků se v poslední době zařadily rovněž vlády.

Podobné útoky

K prvnímu podobnému útoku došlo ze strany hackerské skupiny nesoucí název „Shadow Kill Hackers“. Obětí se stalo město Johannesburg v Jižní Africe, kde hackeři napadli webové stránky správy města. K tomuto útoku došlo ve druhé polovině října a odcizeno bylo při něm velké množství dat. Útočníci následně městu hrozili, že pokud jim nebude vyplaceno 300 000 USD v bitcoinech (40 BTC), budou tato data zpřístupněna online.

Před několika měsíci použila další hackerská skupina při útoku na datové centrum v USA ransomware pod názvem Sadinokibi. Při tomto útoku byl opět použitý silný ransomware a útočníkům se podařilo získat důležitá data. V tomto případě požadovali zaplacení 275 000 USD. Rovněž před několika měsíci proběhl útok na radnici ve Stratfordu, kde útočníci požadovali platbu 10 BTC nebo 75 000 USD.

Vůbec k jednomu z největších a nejničivějších kybernetických útoků v historii došlo před dvěma lety. Tehdy nebyl útok zaměřený na konkrétní společnost, vládu, skupinu nebo stát, ale požadoval výkupné v BTC od kohokoli, koho se mu podařilo nakazit. Tehdy se jednalo o ransomware pod názvem WannaCry.

Závěr

Zdá se však, že v současnosti hackeři sledují konkrétní cíle, například španělskou nadnárodní bezpečnostní společnost Prosegur. Firma byla napadena ransomware známým jako Ryuk. K útoku došlo jen před několika týdny, ale Ryuk byl v té době známým ransomware, neboť za posledních pět až šest měsíců shromáždil přes 705 bitcoinů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img