CryptoMarketRisk: Bitcoin a zlato nerostou, kvůli zásadní manipulaci s trhem

2.8
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Proč se Bitcoin, vnímaný jako bezpečné aktivum, nepokusil čelit globální makroekonomické krizi? Britský výzkumný tým odpověděl, že se tak děje kvůli “intenzivní a rozsáhlé manipulaci s trhem”.

Manipulace velkých rozměrů

Analytici z projektového týmu CryptoMarketRisk z University of Sussex Business School sledovali obchody na trzích s bezpečnými aktivy od března 2020. Analýza vedla k tomu, že zaznamenali velké prodejní objednávky na zlato, doslovnou pump and dump na měď a velké spoofingy na kryptoburzách.

“Některé jednotlivé obchody na COMEXu byly tak velké, že se pohybovaly v cenách, které porušovaly americké zákony o zneužívání trhu,”

uvedli vědci.

“Rozsáhlé tržní nepokoje však znamenají, že regulátoři, jako je CFTC, toho teď mají hodně, což znamená, že i rozsáhlá manipulace na těchto trzích musí zůstat pod radarem regulačních orgánů.”

Zlato v březnu kleslo o 14.87 % | zdroj: TradingView.com, Comex

Ale v případě bitcoinů byla skutečně manipulace s trhem mimo jurisdikci USA. Carol Alexander, profesorka financí na University of Sussex Business School, uvedla, že se seychellská kryptoburza BitMEX dovolila svým botům snížit cenu bitcoinů z 8 000 USD na 4 000 USD.

“Když S&P 500 v březnu 2020 propadl, zlato mělo nejhorší týden za osm let, místo aby rostlo. Kvůli masivním shortům na zlatě u COMEXu,” vysvětlila. “Bitcoin byl také potlačen některými docela zřejmými manipulačními boty na neregulovaných kryptoburzách, zejména BitMEXu.”

Bitcoin se ukazuje jako risk

Výzkum také provedl srovnání mezi současnou a finanční krizí v roce 2008, a sice porovnáním reakce zlata na klesající S&P 500.

Najdeme v něm, že kolaps Lehman Brothers zaznamenal korelaci mezi americkým benchmarkovým indexem a zlatem, která dosáhla -40 %. Nicméně během března a dubna 2020 byl vztah mezi nimi na +20 %.

Studie nahradila zlato bitcoiny a zjistila podobnou korelaci. Od svého vzniku v roce 2009 zůstal Bitcoin nekorelovaným aktivem. Jelikož však kryptoměna v březnu 2020 klesla, její korelace s S&P 500 dosáhla 33 %.

Korelace BTCUSD and S&P 500 | zdroj: TradingView.com

Zatímco bitcoiny se v poslední době zotavily a zlato vzrostlo na sedmileté maximum, korelace obou “bezpečných přístavů” zůstává v širším pásmu rizika poklesu.

Závěr

Tato manipulace pěkně hýbe s cenou BTC. Celkově ten propad na burzách celkem udělal čáru přes rozpočet některým investorům, hlavně těm, kteří počítali s navýšením cen díky halvingu. Co si o manipulaci myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Je to pěknej shit. Veškerý deriváty a pákový obchodování jen nahrávají podvodům.

Rob

Taky si to myslím.

Rob

Myslím si, že čekat růst bezprostředně po halvingu je hloupost. Těžaři podle mě teď nejsou moc ve hře a trh musí rozprodat levné mince. Tato fáze souvisí naopak s následným poklesem ceny ruku v ruce s volume. Tento vyčerpávající proces by měl naopak vést k poklesu ceny a likvidity. Jakmile se nabídka mincí, vytěžených ještě před halvingem, vyčerpá do nějakého kritického bodu a stejně tak dojde i k poklesu likvidity, přijdou na řadu těžaři, kteří se budou pokoušet cenu tahat nahoru. Záleží hlavně na hashrate. Od toho lze odvodit, jak velký tlak na burzách na vzrůst ceny budou těžaři schopní vyvolat.

Filip
Hodnocení článku :
     

Chápou vůbec lidi v tomle magazínu k čemu je Bitcoin?

Rob

A k čemu ten Bitcoin je?

Zee Prime

Chci jen podotknout, že korelace není kauzalita! A korelační koeficient -40% nebo +20% nám v podstatě říká, že tam není prakticky žádná závislost. Takhle +-90%, to už bychom byli jinde…

pietro

přesně…

spot_img