Bitcoin Cash a pálení mincí. O co se jedná?

0
(0)

V dnešním článku se podíváme na Bitcoin Cash a jeho spojitost s takzvaným “coin burning”, tedy v překladu s pálením mincí. Jak tento proces ovlivňuje hodnotu kryptoměny a k čemu je dobrý? 

Hodnota Bitcoin Cash, což je prakticky odnož samotného Bitcoinu, vzrostla za poslední týden až o 46% (zdroj: Coinbase), díky čemuž se 10% nárůst u BTC může zdát poněkud legrační. Tato kryptoměna byla založená před cirka osmi měsíci Rogerem Verem a to za účelem následování původní vize Satoshiho Nakamoto, zakladatele Bitcoinu. Snaží se tedy vytvořit nový revoluční prostředek a ne pouhou investici, která si drží svou hodnotu. Roger Ver je v kryptosvětě označován za Elona Muska kryptoměn. Nelíbí se mu že

“staří, prosperující, ekonomicky a filozoficky gramotní radikálové byli nahrazeni byrokracií šarlatánů, kteří Bitcoin zničili, aby se mohli držet své moci”.

Nedávno však vyšlo najevo, že ve spojitosti s Bitcoin Cash dochází k takzvanému pálení mincí. Na Twitterovém účtu Bitmain Antpool se objevilo prohlášení, že je páleno až 12% mincí. O co se vlastně jedná a jaký je efekt?

Nemělo by ujít vaší pozornosti Bitcoin Cash přechází na 32 MB bloky a co to bude znamenat

Co znamená “pálení mincí”?

Pálení mincí je proces, ke kterému dochází při zaslání blockchainového tokenu na adresu peněženky, jejíž soukromý klíč je nedosažitelný. Taková adresa se nazývá černá díra. Důvodů je hned několik. Jednak se může jednat o algoritmus Proof-of-burn (PoB) pro tvorbu nových mincí, nebo může sloužit ke snížení počtu tokenů, čímž dojde ke zvýšení jeho hodnoty anebo ke zničení neprodaných mincí po skončení ICO.

Pálení mincí je jedním ze způsobů, jak se investorům odměnit za jejich věrnost, bez nutnosti vyplácení dividendy. To, že jsou mince BCH páleny bylo oznámeno na Twitterovém účtu jednoho z těžařů této měny a to Bitman Antpool. CEO společnosti a zároveň advokát pro Bitcoin Cash Jihan Wu je však právě ten, který nabádá těžaře BCH, aby jej následovali a rovněž spálili malou část svých příjmů. Zmínil také, že ačkoliv je pro celkový ekosystém velmi důležité, aby uživatelé aktivně pohybovali se svými tokeny, tak není o nic méně důležité mít investory, kteří BCH drží. Bez nich by kryptoměna ztratila na burze obrovskou podporu.

Věříme, že díky jejich podpoře mají také nárok na zisk z růstu hodnoty BCH. Transakční poplatky z těžby kryptoměn jsou rovněž pro růst celé měny důležité. Pokud je část těchto poplatků “spálena”, jedná se prakticky o sdílení zisků těžařů s celou sítí BCH,

píše na svém účtu Bitman.

Ve zkratce je pálení mincí způsob, jak snížit počet mincí, které jsou v oběhu tím, že část mincí je zaslána na takzvanou černou díru. Nedochází však ke snížení majetku investorů, nýbrž naopak ke zvýšení jeho hodnoty. Bitmain tímto způsobem odměňuje své investory, kteří zůstávají této kryptoměně věrni. Věří, že takzvaní HODLeři jsou pro ekosystém kryptoměn stejně důležití, jako samotní těžaři.

Tip redakce Jsou poplatky za bitcoinové transakce až neférově nízké?

Co je proof-of-burn (PoB)?

Již jsme možná slyšeli o algoritmu Proof-of-Work používaný u BTC, nebo Proof-of-Stake, který vyvíjí Ethereum. Proof-of-Burn je však spojen s generováním nových mincí jiného blockchainu. Těžař nejprve musí vytěžit minci pomocí PoW (např. BTC), následně ji zaslat na “černou díru” a obratem získá nově vygenerovanou minci jiné měny, pracující na daném blockchainu. Příkladem takové mince může být Counterparty coin (XCP). Ta nevznikla ani díky těžbě, ani díky ICO, nýbrž díky pálení Bitcoinů.

Mohlo by vás zajímat Základní přehled algoritmů, na kterých stojí kryptoměny

Závěr

Pro vytváření nových mincí pomocí PoB existuje hned několik důvodů. Například chce-li se vydavatel mince vyhnout problémům spojeným s ICO, nebo zátěži kterou vyžaduje těžba pomocí PoW. Ozývají se však i hlasy, které tvrdí, že se jedná o pouhý a mírně zoufalý krok zastánců BCH, kteří se bojí, že jejich oblíbená měna ztratí hodnotu s příchodem Lightning Network. Ta slibuje daleko lepší škálovatelnost a rychlejší, levnější transakce, což jsou v menší míře také přednosti BCH oproti tradičnímu Bitcoinu. Jak to vše opravdu dopadne? Tak tuhle otázku nám zodpoví až budoucnost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img