7 tipů jak překonat emoce při obchodování a uspět

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Bloomberg: Bitcoin dosáhne 20 000 USD tento rok • Ripple by mohl brzy nabídnout XRP digitální šeky • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Po prudkém...

[Večerní souhrn článků] • Zoom nebude šifrovat volání, doufá ve spolupráci s FBI • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Emoce jsou součástí každého z nás a provázejí nás v životě. Jsou chvíle, kdy bychom jim měli dopřát volný průběh, ale obchodování kryptoměn (resp. obecně) k nim nepatří. V tomto článku vám proto nabídneme 7 tipů, jak emoce překonat a nedovolit jim ovládat vaše portfolio, což vám pomůže na cestě za úspěchem.

Emoce jsou součást života, ale v obchodech nemají místo

Když jde o peníze, musí jít emoce stranou, nebo aspoň do doby, než si dovolíte část peněz darovat někomu, kdo je potřebuje. Ale když jde o trading nebo investice, určitě je lepší se řídit na základě jiných věcí, než je strach, chamtivost, láska, nenávist, závist, hněv, atd.

Schopnost zvládat emoce může být rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Zachovat klid znamená mít plnou pozornost. Možná i proto je to tak důležité. Koncentrace umožní lepší výsledky.

Na trhu kryptoměn se v první řadě rozhodněte, zda chcete uzavírat krátkodobé obchody, nebo investovat dlouhodobě. Pak teprve přikročte k následujícím tipům.

1. Rozpoznejte strach a chamtivost

Strach a chamtivost jsou dvě nejběžnější emoce, které obchodníci zažívají. Člověk, který vstupuje na market a nemá povědomí o nebezpečí, které pro něj tyto emoce představují, často končí ve ztrátě. Emocí se asi 100% nezbavíte, ale dejte si pozor. Strach vás může donutit prodat příliš brzo. Také může způsobit, že zbrkle vystoupíte z pozice. Nebo vůbec nenakoupíte.

Chamtivost naopak umí to, že nakoupíte něco, co byste jinak nekoupili. Máte velké oči a pak se jen divíte, jak jste to mohli udělat a nechápavě kroutíte hlavou, proč jste takovou kravinu udělali. Odpověď je, že jste byli příliš chamtiví. Pod vlivem FOMO vidíme lidi vstupovat do trhu v době, když už ti uvážlivější pomalu rozpouštějí zisky. Strach naopak způsobí, že prodáte v době, kdy cena naráží na dno.

2. Plánujte a držte se strategie

Ať už investujete nebo tradujete, vždy je třeba mít plán. Dokonce víc než to, úspěšní obchodníci mají své strategie, které jim fungují. Strategie je dlouhodobý plán, kterého se držíte, což vám také pomáhá lépe zvládat emoce. Nemusíte se rozhodovat ve vypjatých situacích, protože můžete sáhnout po svém plánu a prostě se ho držet.

3. Považujte obchodování za podnikání

To platí spíše pro tradery, kteří se tomu skutečně chtějí věnovat naplno. V takovém případě považujte obchodování za podnikání a tak k tomu přistupujte. Můžete např. pravidelně vyhodnocovat a updatovat svoji strategii. Vést si nějaký deník. Stanovte si splnitelné cíle a po jejich dosažení již ten den neobchodujte. Věnujte se studiu trhů, čtení fundamentů, zpráv, grafů, atd.

4. Nesledujte neustále hodnotu portfolia

Zde se zase spíše obracíme na dlouhodobé investory, byť to může platit i pro tradery. Tradeři by otevřený obchod raději měli nechat být (nastavit si cíl, stop loss a nesledovat to). Co se týče hodlerů, zde je každodenní sledování hodnoty portfolia zcela zbytečné. Důležitý je výsledek na konci, co se děje mezitím je z dlouhodobého hlediska irelevantní. Nicméně trh sledovat doporučuji, jen se vyvarujte každodenní kontrole stavu svých pozic.

5. Čekejte na správný moment

Důležité je vědět, kdy obchodovat a kdy jít od toho. Nevstupujte do jakéhokoli obchodu jen tak z nudy. Neobchodujete pro zábavu, proto vždy vyčkejte na ten správný moment. To souvisí s vaší strategií. Zároveň neobchodujte, když vás ovládají emoce. Jděte raději pryč a vraťte se později, nic vám neuteče.

6. Netradujte s celým portfoliem

Rozhodně se vyvarujte toho, že vezmete své dlouhodobé portfolio a řeknete si, že jste sice nikdy netradovali, ale jde se na to… Nikdy neriskujte v jednom obchodu vše, může to vyjít, ale risk je příliš vysoký a pravděpodobnost v takovém případě není na vaší straně, protože budete náchylnější k tomu, že vás ovládnou emoce. Zároveň je dobré při krátkodobém obchodování použít vždy předem stanový díl z celkového portfolia a při dlouhodobém využít postupné vstupy a výstupy z pozic.

7. Udělejte si čas na sebe a rodinu

Věnujte se i jiným věcem, než kryptoměnám. Odpočiňte si. Udělejte si čas na rodinu a přátele, na svůj vlastní život. Zkrátka je třeba mít dobu, kdy máte volno. Pokud chcete být úspěšní a v psychické pohodě, tak toto volno neporušujte. Je třeba někdy jít ven, někdy spát, atd. Úspěch by vám byl k ničemu, kdybyste si ho neměli čas užít, proto tento bod nevynechejte.

Závěr

Emoce vás nezastihnou „neozbrojené“, když už znáte některá základní pravidla a tipy. Každý obchodník by chtěl být úspěšný a bohatý a zvládání emocí určitě patří k věcem, které vám k tomu mohou pomoct. Nelze je ale překonávat přímo. Je lepší se rozvíjet a budovat svůj um a zkušenosti. Je dobré vyhledávat dobré rady a doporučení a pak si z nich vzít pro sebe to nejlepší, nemyslíte?

-Kytka

Co číst dále?

Co je úspěch a jak ho dosáhnout

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře