5 poněkud zábavných faktů o vzdělání

1
Studium

Vzdělání lze právem považovat za jednu z forem bohatství, o tom jistě nikdo z nás nepochybuje. V ideálním případě své vzdělání správně použijeme, třeba jako to udělal Satoshi Nakamoto, ať už to byl kdokoli, když vytvořil první kryptoměnu – Bitcoin. Někdy se však věci maličko zvrtnou, a to, co bylo zdánlivě jednoznačné, začne být poněkud nejasné. Je tady další z odpočinkových článků, tentokrát na téma vzdělání.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

1. Někdy vzdělanost neznamená moudrost

Ono se třeba řekne, že ten a ten je velmi vzdělaný člověk a jakoby samo sebou se očekává, že bude také moudrý. Jenže to tak vůbec být nemusí. Naše společnost se potýká s vážnými problémy a celá řada věcí nefunguje tak úplně, jak by měla. Nechce se mi to ani vyslovit (resp. vyťukat na klávesnici), ale někdy se důvod toho všeho zdá být poměrně jednoduchý. Co tomu říkáte?

2. Mít vědomosti neznamená umět je použít

Zamysleme se na chvíli, jak vlastně funguje náš vzdělávací systém. Na co je kladen důraz? Zejména na základních školách se zdá být cosi nepěkně popleteného. Ale uvažte sami, zda je pouhé biflování ohromného množství učiva tou skutečně správnou cestou. Látky je tolik, že je prakticky nemožné, se to všechno naučit, což je poněkud demotivující. Nejhorší na tom však je, že v tom neustálém spěchu se tak trochu opomenul fakt, že předávané informace jsou de facto bezcenné, pokud je žák umí pouze zopakovat. Na co je potom jakákoli vědomost, jestliže její majitel neví, k čemu má sloužit, ba dokonce jí často ani pořádně nerozumí.

3. Vzdělávat se vyžaduje umět zapomínat

Tohle je tak zajímavé a obsáhlé téma, že o něm určitě ještě vydáme samostatný článek. Kdo ze studentů by tohle neznal. Našprtáte se k prasknutí, u zkoušky se takzvaně „vylijete” a následně vše nepotřebné zase zapomenete. Vyznívá to až nepatřičně, ve skutečnosti je to však, navzdory možnému odporu některých učitelů, to nejlepší, co můžete udělat. Snažit se nic nezapomenout by bylo nejen nepřirozené, ale do jisté míry i nebezpečné.

Prostor, který nám poskytuje náš mozek je nepochybně vzácný, a pokud si ho přeplníme, je potřeba uvolnit místo. Proto je potřeba umět zapomínat. Poněkud vtipné na tom však je, že pokud jste v této disciplíně skutečným „mistrem”, tak po odchodu ze školy do měsíce zapomenete nejen co jste studovali, ale možná i jak se jmenujete.

4. Zaměstnavatelé začínají upřednostňovat dovednosti a pohovory

Slovy Jaroslava Duška: „roky se učíte, abyste získali ten papír.” A pak tohle! Víte, že pro danou pozici je váš papír ten správný, tak proč to najednou nestačí? Najednou se vám může stát, že si váš budoucí zaměstnavatel váš papír ani neprohlédne, jako by ho vůbec nezajímal. Místo toho vás začne zkoušet, dá vám pár úkolů a pokud je nesplníte, tak máte smůlu.

Druhou možností je, že si vás nechá proklepnout profesionálním personalistou. Ten pravděpodobně vůbec nemá představu o tom, o jaké místo se jdete ucházet. Navíc se někdy zdá, že jsou tihle lidé tak trochu mimo, protože se vás můžou začít, s vážností v obličeji, ptát na velice neobvyklé otázky. Když se vás například zeptají, kolik tykadel má leguán nebo co umíte vytvořit s kyblíčkem a lopatkou na kamenité pláži, tak je vám jakékoli vzdělání prakticky k ničemu.

Mohlo by vás zajímat: Top 7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

5. Když vám to nejde, vždy to můžete jít učit

Náš poslední „poněkud zábavný” fakt o vzdělání prosím berte s velkou nadsázkou. Nicméně je všeobecně známo, že učitelský plat zdaleka nepatří k nejvyšším. Z čehož plyne, že pokud děláte učitele, tak jste se buď narodili s posláním učit, nebo vám zkrátka nezbyla jiná možnost.

Jak už bylo řečeno, jít učit bohužel zpravidla není zrovna lukrativní záležitost. To je ovšem spíše poněkud nešťastný fakt. Vždyť to jsou lidé, kteří mají obrovský vliv na příští generace a jistě by si zasloužili pořádné platy. Za těch pár korun to bohužel ti nejlepší moc dlouho dělat nebudou. Tudíž se pak nemůžeme příliš divit, že „když se něco neumí, tak se to učí.”

A, slovy pánů ze seriálu Top Gear, s touhle bombou se s vámi dnes loučíme.

Naše nejnovější video: Trading11 analýza BTC a ETH – Testujeme downtrend

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
luanna Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
luanna
Host
luanna

… nevím moc s vámi nesouhlasím, vše vychází z rodiny, můj syn uměl číst , ještě než šel do školy, neb četla celá rodina a nikdy jsem ho to neučila, dokonce ho zajímala ruština, kterou se učila dcera, můj synovec 18 nechodí do knihovny prý na co, ale na netu si neumí ani nic moc najít … kdo se nedostal na výšku na kterou chtěl, šel na pajdák a proto to v téhle zemi tak vypadá …