[Seriál] Kryptocelebrity – (1. díl) Vitalik Buterin, zakladatel Etherea

0
(0)

Kryptomagazín se snaží přinášet aktuální a relevantní informace. Naším cílem je psát o zajímavých tématech a co nejvíce přiblížit kryptosvět našim čtenářům. Proto jsme se rozhodli, že podobně jako vám představujeme nejzajímavější kryptoměny, tak budeme představovat i osobnosti z této sféry. Vzhledem k tomu, že identita tvůrců Bitcoinu je neznámá (jméno Satoshi Nakamoto nám moc nepomůže), seriál o kryptocelebritách začneme tvůrcem druhé nejpopulárnější kryptoměny – Vitalikem Buterinem.

Dětství a život před kryptoměnami

Vitalik se narodil 31. ledna 1994 v ruském městě Kolomna, odkud se ve věku 6 let přestěhoval do Kanady. Navštěvoval třídu pro extrémně nadané děti. Vynikal zejména v matematice, programování a ekonomii. Jak už se sám několikrát vyjádřil, během dětství a puberty se po škole věnoval online hrám jako je například World of Warcraft.

Začátky v kryptoměnách

Bitcoinu se dozvěděl v roce 2011 (všichni tiše závidíme) a i navzdory tomu, že byl zpočátku skeptický, čím více se o kryptoměny zajímal, tím více ho fascinovaly. Jeho začátky s kryptoměnami se odehrávaly při blogu a sazbě 1,5 dolaru na hodinu. Spolu s Mihai Alisie si později založili Bitcoin Magazine. Ten je dodnes jeden z jeho nejznámějších výtvorů.

Kvůli kryptoměnám odešel v roce 2013 z vysoké školy (University of Waterloo). Zjistil totiž, že jim věnuje více naž 30 hodin týdně, a proto se pochopitelně nestíhal naplno věnovat studiu. Díky tomu získal více svobody. Začal cestovat po světě, sledoval vývoj různých kryptoprojektů a účastnil se prezentací a konferencí zaměřených na kryptoměny. Tím získal dostatek informací a kontaktů na to, aby mohl začít spanilou jízdu kryptosvětem a podílet se na tvorbě jedné z nejvyužívanějších kryptoměn světa.

Ethereum

Snad největším úspěchem Vitalika a rovněž i důvodem, proč je tak známý, je Ethereum. Už koncem roku 2013 Vitalik poprvé představil Ethereum pomocí vydání vlastního whitepaperu. Celý systém byl spuštěn dne 30. července 2015 a bylo do oběhu vypuštěných 11,9 milionů mincí.

Kryptoměnu Ethereum snad podrobněji představovat nemusíme, vše podstatné jsme o ní psali v tomto článku. Avšak s Vitalikem a Ethereem je spojená i jedna velká kontroverze.

Projekt DAO – i mistr tesař se někdy utne

DAO patřilo a stále patří mezi jedno z největších ICO. Proběhlo ještě v květnu roku 2016 a vyzbíralo úctyhodných 168 milionů dolarů. V červnu po uzavření ICO však nastala velmi nepříjemná situace, protože DAO bylo napadeno hackery a ztratilo téměř jednu třetinu ze všech vyzbíraných financí, což v té době představovalo téměř 3,6 milionů Etherea.

Ihned po této události nastala obrovská diskuze v kryptokomunitě na téma dalšího vývoje Etherea. Na jedné straně se nacházeli lidé, kteří tvrdili, že Ethereum musí pokračovat na své cestě dál, na straně druhé stáli lidé, kteří si chtěli „vynutit“ a nakonec i vynutili hard-fork.

Hard-fork v tomto případě znamenal „převrácení“ systému do původního stavu před napadením hackery, jednoduše řečeno šlo o spuštění jakési zálohy. Tím však došlo ke zrušení transakcí vykonaných po hacku. A právě zde nastal ten největší problém.

Komunita hlasovala pro hard-fork a síť se tím pádem rozdělila na Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum pokračovalo na novém (forknutém Blockchainu) a Ethereum Classic pokračovalo na originálním Blockchainu. To však způsobilo velkou rivalitu mezi projekty a komunitou podporující projekt původní.

Vitalik a budoucnost kryptoměny Ethereum

Navzdory daným nepříjemnostem se Ethereum dočkalo velké popularity. Jen v roce 2017 došlo k nárůstu na hodnotě o 13 000 %. Avšak jak Vitalik říká, sám není velkým nadšencem dlouhodobého plánování. I přesto však má dlouhodobou vizi, o které se dočtete zde. Sám se vyjádřil následovně:

„Pravdou je, že neplánujeme na více než 3 měsíce dopředu.“

A určite ani nemusí. Komunita se stále rozrůstá a vývojáři pomáhají Vitalikovi, ale i Ethereu k vylepšování každým dnem.

Závěr

Zda Vitalik udělal všechny svá rozhodnutí správně a nebo ne posuďte sami, každopádně jeho vliv na kryptoměny je nepochybně obrovský. Do budoucna pro vás chystáme další články o kryptocelebritách. Pokud vás napadá někdo speciální, koho byste chtěli lépe poznat, dejte nám to vědět dole do komentářů.

10Zdroje:
about.me
newsbtc.com
blockonomi.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img